WAGA STOI W MIEJSCU? MOŻE TO PMS?

PMS zmora kobiet jak również często najbliższego otoczenia 😉  Wiele kobiet restrykcyjnie trzyma się planów żywieniowych, dietetycznych natomiast w pewnym momencie miesiąca przychodzą „te” dni, które niweczą całą dotychczasową pracę i koło zatacza się cyklicznie co miesiąc. Warto przeanalizować swoje dotychczasowe objawy i znaleźć sposób, który pomoże lżej znosić PMS i w konsekwencji ochronić się przed zbędnymi kilogramami i cieszyć się wymarzoną sylwetką . Oto proste , naturalne rady na kobiece sprawy 🙂 Przedstawiamy Wam naturalne sposoby na PMS , które może odmienią Wasze dotychczasowe życie 🙂 Nie odczuwając typowego dla PMS rozdrażnienia ze spokojną głową można kontynuować swoje plany żywieniowe, treningowe i cieszyć się codziennością 🙂

1. Niepokalanek mnisi

to niepozorne zioło potrafi zdziałać cuda. Niepokalanek mnisi poprzez stymulację receptorów dopaminergicznych obniżają poziom prolaktyny wydzielanej przez przysadkę, powodując ustępowanie zaburzeń wywołanych przez hiperprolaktynemię: zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeń cyklu miesiączkowego. Znajdziesz go np. w polskim leku Herbapolu pod nazwą Castagnus dawka 2 tbl przy wadze powyżej 60 kg , 1 tabletka przy dawce poniżej 60 kilogramów.

2. Olej z wiesiołka, ogórecznika 

Popularny wiesiołek to prawdziwy przyjaciel kobiet. Wyciskany z jego nasion olej upiększa i odmładza skórę. Zawiera wyjątkowo dużo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Jest bogaty w fitosterole, enzymy, wit. E, cynk, selen, magnez i wapń. Pomaga w typowo kobiecych dolegliwościach.

Olej z wiesioła oraz ogórecznika zawięrają kwas gamma-linolenowy (GLA), który m.in. zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).  Dzięki zawartości kwasów z grupy omega dodatkowo wzmacniają układ odpornościowy. Ułatwia odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Poprawiają też krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają chorobom serca.

3. Słodycze? Zrób sam!

Zasada jest prosta- jeśli chcesz przekąsić coś słodkiego a nie chcesz po konsumpcji odczuwać wyrzutów sumienia zastąp przetworzone słodycze ich zdrowymi zamiennikami. Twoja mama, babcia przygotowywały domowe wypieki same -bierz z nich przykład i zamiast kupować przetworzone produkty przygotuj ulubione ciasto korzystając chociażby z naszych przepisów na Blogu w zakładce Fit Słodycze 

4. Relaksująca kąpiel+świece+spacer+dobra kolacja

Budzik dzwoni- znów wstałaś o 10 min za późno a dziecko trzeba odwieźć- jakoś dziwnie zasmarkane jeszcze zapomniało , że na dziś Pani zadała…- no tak znacie to😅 Więc pędem coś zjesz albo nie jeśli  wczoraj wieczorem zdążyłaś zrobić posiłki na następny dzień. W pracy szef ma humor nie ten a Ty czujesz , że idą kobiece dni czujesz się rozdrażniona i masz dość a dopiero 12:00… Chwila! Po pracy to Ty masz być ważna.

Aktywność pomaga

Po pracy idź na spacer z psem, trening-aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, nie forsuj się- w te dni wybierz łagodniejsze formy treningu typu.

Po dobrym treningu, aktywności typu spacer właśnie w takie dni należy Ci się bezwzględnie chwila na relaksującą kąpiel (15-30 minut)  z dodatkiem np. soli bocheńskiej jodowo- bromowej ( jeśli nie masz problemów z nadczynnością tarczycycy) z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych np. cytrynowy, lawendowy itp.  lub inną solą do kąpieli. Odpal świeczki i zamknij oczy skupiając się na oddychaniu- inhalacja solą oraz olejkami korzystnie wpłynie na funkcjonowanie i wprowadzi Cię w stan równowagi. Jeśli zechcesz przygotuj domowy peeling z kawy i cynamonu, nałóż domową maseczkę na twarz .  😉 

Sól Bocheńska:

Kąpiele i inhalacje z solą bocheńską ułatwiają likwidację ognisk zapalnych, działają przeciwzapalnie i odkażająco. Podczas inhalacji rozrzedzeniu ulega śluz zalegający w drogach oddechowych. Roztwór soli jodowo-bromowej działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Związki jodu mogą wpływać na gruczoł tarczycowy dlatego niewskazane są dla osób z nadczynnością.

Wskazania:

 -w schorzeniach reumatycznych

-reumatoidalne zapalenie stawów

-zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

-choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów

-zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien

-zapalenie korzonków nerwowych

-schorzenia pourazowe narządu ruchu

-rekonwalescencja

-w chorobach przemiany materii

-dnawe zapalenie stawów

-profilaktyka niedoczynności tarczycy

-w ginekologii

-przewlekłe zapalenie przydatków

-w dermatologii, jako środek pomocniczy

-łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe

-w chorobach układu naczyniowego

-zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn

Przeciwwskazania

Nie stosować preparatu:

-w ostrych stanach zapalnych

-w niewydolności krążenia

-w chorobach naczyń wieńcowych

-przy wadach serca

-przy chorobach nowotworowych

-przy czynnych procesach gruźlicowych

-przy nadciśnieniu tętniczym

-przy psychopatii

-przy nadczynności tarczycy

Olejki eteryczne o działaniu relaksacyjnym, energetyzującym:

-melisowy

-z mięty pieprzowej

-rozmarynowy

-lawendowy

-cytrynowy

-geraniowy

-z drzewa herbacianego

-sosnowy

-pomarańczowy

-goździkowy

-rumiankowy

-sandałowy etc.

Kolacja

Przygotuj kolację zawierającą zdrowe , ulubione produkty – nie zamawiaj produktów typu fast food- wyrzuty sumienia to Twój wróg, który wpędzi Cię w poczucie winy a przecież masz się poczuć lepiej?

5. Zrozumienie +aplikacja

Wykaż się zrozumieniem sytuacji w jakiej się znajdujesz  jest to związane z działaniem układu hormonalnego więc podejdź do tematu jak do problemu , który musisz nauczyć się rozwiązywać. Podane przeze mnie przykłady są jedynie sugestiami- każdy z nas jest indywidualnością należy dostosowywać plan wedle obecnego stanu zdrowia i możliwości adaptacji, trybu życia. Zainstaluj w telefonie aplikację śledzącą cykl np. Flo- ułatwi Ci ona zaplanowanie treningów tak aby nie obciążały Twojego organizmu w ciężkich kobiecych dniach.

Powodzenia!!!

Wszystkie materiały mają charakter informacyjny. Przed zastosowaniem leków skontaktuj się ze swoim lekarzem, farmaceutą, zapoznaj się z przeciwskazaniami oraz działaniami niepożądanymi.

 
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked