DAY SPA czyli AKCJA REGENERACJA Część 1 : KĄPIELE/AROMATERAPIA/ AUTOMASAŻE

Jakiś czas temu na swoim Instastory wrzuciłam dla Was informację dotyczącą robienia tzw. DAY SPA czyli AKCJI REGENERACJI w domowym zaciszu. Temat spotkał się szerokim zainteresowaniem i prośbą abym opisała pokrótce co składa się na ten dzień poświęcony na regenerację ciała, mięśni , które intesywnie pracują przez cały tydzień aktywnego życia jakie prowadzimy. Temat jakich metod , technik można wykorzystywać w domowym zaciszu jest tak obszerny iż podzieliłam go na części. Przedstawiam Wam pierwszą część , w której pokrótce poruszę temat kąpieli, aromaterapii oraz masaży jakie można samodzielnie wykonać w domu. Zapraszam do zielarskiego zakątka i naturalnego, holistycznego podejścia do ciała.

Day SPA dobrze zacząć od rozluźniającej kąpieli z solą jodowo- bromową dostępną w każdej Aptece w przystępnej cenie szeroko wykorzystywanej w ośrodkach spa, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej. Sól jodowo- bromowa wykazuje szerokie działanie rozluźniające mięśnie,

Sól Bocheńska lecznicza jodowo-bromowa w postaci proszku do sporządzenia kąpieli leczniczej, okładów lub inhalacji. Kąpiele można stosować w stanach zmęczenia, w celu poprawy ogólnej kondycji fizycznej.

Zalecana do stosowania do inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych, do okładów narządów ruchu i przewlekłych stanach zapalnych mięśni, kości i stawów.

Wskazania
Kąpiele:

 • w schorzeniach reumatycznych: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, zapalenie reumatyczne mięśni i ścięgien, zapalenie korzonków nerwowych,
 • w chorobach przemiany materii (dnawe zapalenie stawów)
 • profilaktyka niedoczynności tarczycy
 • w ginekologii: przewlekłe zapalenie przydatków,
 • w dermatologii, jako środek pomocniczy: łuszczyca, rybia łuska, wyprysk przewlekły, nerwice naczyniowe,
 • w chorobach układu naczyniowego
 • zaburzenia ukrwienia obwodowego kończyn.

Inhalacje (i kąpiele): przewlekłe choroby dróg oddechowych i zatok obocznych nosa.

Działanie
Ciepła kąpiel mineralna działa kompleksowo poprzez czynniki termiczne, mechaniczne (ciśnienie hydrostatyczne) i chemiczne. Odpowiednie stężenie roztworu i optymalna temperatura (35-36ºC) działają zarówno na skórę i błony śluzowe, jak i pośrednio na cały organizm.
Odpowiednia temperatura i składniki mineralne kąpieli powodują rozpulchnienie naskórka, umożliwiając wchłanianie składników mineralnych. Powstający na skórze „płaszcz solny” dostarcza długotrwałych bodźców osmotycznych, działa antyseptycznie i wspomaga leczenie chorób skóry. Kąpiele solankowe wywierają działanie przegrzewające silniejsze niż kąpiele wodne, pobudzając procesy biochemiczne w trakcie i przez dłuższy czas po kąpieli. W wyniku serii kąpieli obserwuje się normalizację czynności wegetatywnego układu nerwowego i układu przysadka-nadnercza, co zmniejsza nasilenie objawów schorzeń reumatycznych. Zmniejsza się przewodnictwo skóry, dolegliwości neuralgiczne ulegają osłabieniu, zmniejsza się nerwowość i pobudzenie. Kąpiele i inhalacje ułatwiają likwidację ognisk zapalnych, działają przeciwzapalnie i odkażająco.
Podczas inhalacji rozrzedzeniu ulega śluz zalegający w drogach oddechowych. Roztwór soli jodowo-bromowej działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Związki jodu mogą wpływać na gruczoł tarczowy

Przeciwwskazania
Ostre stany zapalne, niewydolność krążenia, choroby naczyń wieńcowych, wady serca, zaburzenia rytmu serca, choroby nowotworowe, czynne procesy gruźlicze, nadciśnienie tętnicze, psychopatie, nadczynność tarczycy.
Nie zaleca się inhalacji roztworami soli we wszystkich ostrych stanach chorobowych dróg oddechowych.

Stosowanie
Kąpiele (temperatura 35-36°C.)
Zaleca się stosowanie roztworu 1-3% (1-3 kg soli na 100 l wody), wyjątkowo, w chorobach skóry 6% (6 kg soli na 100 l wody). Leczenie należy rozpocząć od niższego stężenia, a następnie stopniowo zwiększać stężenie: (wanna zawiera około 100 l wody)
Inhalacje (temperatura 37°C.)
Zaleca się stosowanie roztworu o stężeniu do 3% ( 30 g na 1l wody ). Inhalacje wykonuje się przez bezpośrednie wdychanie oparów roztworu lub przy użyciu inhalatora: (łyżka stołowa zawiera około 10 g soli)
Dzieci i młodzież:
Dla dzieci stężenie roztworu do kąpieli nie powinno być większe niż 1,5% (1,5 kg na
100 l wody).
Sposób podania:
Do użytku zewnętrznego w postaci roztworu wodnego do kąpieli i inhalacji

Stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią
Nie stosować u kobiet w ciąży.

Następny krok to aromaterapia.Aromaterapia to metoda terapii z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe, skórę czy błony śluzowe. Opiera się na zastosowaniu leczniczych i terapeutycznych właściwości roślin z wykorzystaniem odpowiadających im olejków eterycznych. Olejki eteryczne uzyskuje się z roślin aromatycznych. Olejki te występują we wszystkich częściach roślin – kwiatach, łodygach, nasionach, korzeniach i żywicy. Te substancje wonne otrzymywane są najczęściej poprzez destylację z parą wodną. Wszystkie olejki w różnym zakresie działają odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwwirusowo. Pobudzają układ opornościowy organizmu, poprawiają krążenie i działają przeciwbólowo. Jednym z najważniejszych funkcji olejków aromaterapeutycznych jest oddziaływanie na psychikę człowieka.

Przygotowałam dla Was ściągawkę dot. olejków do aromaterapii.

W przypadku różnych schorzeń odpowiednie olejki złagodzą dolegliwości:

Bóle głowy: olejek bazyliowy, hyzopowy, lawendowy, majerankowy, miętowy, geraniowy.

Nadciśnienie: olejek lawendowy, majerankowy, rozmarynowy, różany, szałwiowy, ylangowy.

Niedociśnienie: olejek bergamotowy, miętowy, lawendowy, cytrynowy.

Bóle reumatyczne: olejek imbirowy, kolendrowy, cyprysowy, eukaliptusowy.

Bóle mięśni: cyprysowy, jałowcowy, lawendowy, miętowy, rozmarynowy. Zaburzenia trawienia: olejek cytrynowy, kminkowy, kolendrowy, lawendowy, miętowy, geraniowy, różany, sandałowy.

Przeziębienie, katar, kaszel: olejek anyżowy, cyprysowy, eukaliptusowy, herbaciany, lawendowy, miętowy, rozmarynowy.

Infekcje skóry: olejek cytrynowy, eukaliptusowy, herbaciany, jałowcowy, lawendowy.

Cellulitis: olejek cyprysowy, olejek geraniowy, kminkowy, lebiodkowy, jałowcowy, paczulowy, rozmarynowy, różany, z kopru włoskiego.

Bezsenność: olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy.

Stres: olejek jałowcowy, lawendowy, melisowy, neroli, geraniowy, różany

Jeśli chcecie możecie dodawać olejki eteryczne do kąpieli , zachęcam do dodawania tych które lubicie lub tych, które wykażą działanie jakiego czujecie, że aktualnie potrzebujecie np. cytrynowy, pomarańczowy, grejpfrutowy olejki idealnie poprawiają humor w ten jesienny, chłodny z coraz krótszymi dniami oraz tym samym dostępem do światła dniami czas . Do kąpieli można również dosypać przygotowany wcześniej napar z ziół ( dalsza część wpisu ).

Możecie również zaopatrzyć się w sprawdzone, bezpieczne olejki dostępne zarówno do do użytku zwenętrznego jak i wewnętrznego jakie oferuje popularna w USA, Europie i małymi kroczkami również w Polsce firma doTerra (ofertę tej bardzo popularnej w świecie wellness, jogi i świadomego życia w USA marki znajdziecie w naszym klubie 😉 )

Dlaczego olejki DoTerra?

Olejkami DoTerra zaraziły nas nasze podopieczne Asia i Paulinka, które wprowadziły nas w tą świetną markę 🙂

Jeżeli zamierzasz używać olejków eterycznych jako naturalnej i alternatywnej profilaktyki dla twojego zdrowia to podstawą jest, żeby te olejki posiadały najwyższe właściwości lecznicze oraz spełniały twoje oczekiwania. Dlatego powinieneś wybierać olejki eteryczne pod względem ich skuteczności czystości.

 • Skuteczność ma swój początek w samej roślinie. Ten sam gatunek rośliny uprawiany
  w różnych środowiskach różni się pod względem swojego składu. Jeżeli rośliny są uprawiane w optymalnej glebie, temperaturze i klimacie wytwarzają one wówczas najwyższą jakość olejku eterycznego. Ale to jest leszcze nie wszystko.
 • Czystość też odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele olejków eterycznych dostępnych
  w sprzedaży nie posiada certyfikatu czystości. Często zawierają one syntetyczne wypełniacze lub inne składniki, które wpływają na zmianę czystości. To zmiejsza właściwości zdrowotne olejku.

Wiele olejków eterycznych dostępnych w sprzedaży nie posiada certyfikatu czystości. Często zawierają one syntetyczne wypełniacze lub inne składniki, które wpływają na zmianę czystości. To zmiejsza właściwości zdrowotne olejku.

dōTERRA jest zaangażowana w dostarczanie najczystszych i najbardziej skutecznych olejków eterycznych i z tego powodu zatrudnia globalną sieć rolników, którzy znają dokładny proces uprawy roślin przeznaczonych do produkcji olejków eterycznych. Oni zapewniają prawidłowe dbanie o rośliny i zbieranie w odpowiednim czasie.

Wybierając dōTERRA, wybierasz olejki destylowane z roślin, które zostały cierpliwie zbierane
w idealnym momencie przez doświadczonych hodowców roślin z całego świata.

dōTERRA stosuje także nowoczesne i zaawansowane metody testowe w celu zapewnienia czystości i skuteczności każdego olejku eterycznegoKażdy olejek eteryczny dōTERRA jest poddawany najwyższemu standardzie dokładnego i rygorystycznego testowania. Te normy testowe CPTG – Atestowana Czysta Jakość Terapeutyczna ustawia poprzeczkę dla jakości, czystości, skuteczności i zawartości.

Jakość olejków eterycznych

Poniższy diagram ukazuje różnicę jakości olejków dostępnych w sprzedaży

SYNTETYCZNE – toksyczne zapachy chemiczne.

W POŻYWIENIU – aromaty i przyprawy do gotowania.

TERAPEUTYCZNE – nieregulowane standardy są powodem do wprowadzających w błąd etykietek, kompromisowych jakości i ograniczonych korzyści zdrowotnych.

– Atestowana Czysta Jakość Terapeutyczna. Wprowadzając CPTGdōTERRA stworzyła zupełnie nową normę standardu czystości olejków, która w szerokim zakresie przekracza inne standardy przemysłowe w tej dziedzinie i jest odpowiedzią na nieregulowane standardy olejków które ograniczają ich zastosowanie i korzyści. Olejki eteryczne dōTERRA terapeutacznej jakości:

 • Składają się z czystych naturalnych związków aromatycznych bez żadnych domieszek.
 • Nie zawierają syntetycznych wypełniaczy oraz innych sztucznych składników.
 • Są wolne od pestycydów i innych zanieczyszczeń.
 • Pochodzą tylko z roślin uprawianych w ich rodzimym i idealnym środowisku.
 • Rośliny są pod opieką hodowców, którzy znają dokładny proces uprawy roślin przeznaczonych na olejki eteryczne.
 • Rośliny zbierane są w optymalnym etapie swojego rozwoju i w odpowiednim czasie.
 • Olejek jest wydobywany z określonej części rośliny odpowiednią metodądestylacji.
 • Każdy olejek eteryczny dōTERRA jest poddawany najwyższemu standardzie dokładnego
  i rygorystycznego testowania.

Olejki eteryczne dōTERRA gwarantują Atestowaną Czystą Jakość Terapeutycznąi są najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne olejki eteryczne dostępne w sprzedaży. Każdy pojedyńczy olejek eteryczny jest w 100% naturalny, czysty i spełnia wszystkie ścisłe normy produkcyjne. Produkcja olejku eterycznego dōTERRA kontrolowana jest od momentu sadzenia rośliny aż do umieszczenia olejku w butelce.

Woda, herbata lub sok z dodatkiem ulubionego olejku do picia to cudowne dopełnienie rozluźniającej kąpieli .

Kosmetyczne i lecznicze mieszanki ziołowe do kąpieli 

Obecnie na rynku polskim mamy szeroką możliwość wyboru gotowych mieszanek ziołowych, które możemy wykorzystać w zależności od naszych potrzeb. Wiele z dostępnych produktów zostało przebadanych dermatologicznie, a ich skuteczność potwierdzona. Wśród propozycji kosmetycznej znajdziemy mieszanki ziołowe kąpielowe, które dostarczą skórze potrzebne witaminy i minerały, w tym krzem. Dzięki zawartości składników aktywnych, uzyskamy lepsze ukrwienie skóry, zwiększymy jej elastyczność i jędrność. Przykładem ziół pozytywnie wpływających na zwiotczenie skóry są:

 • macierzanka,
 • rozmaryn,
 • szałwia,
 • mięta pieprzowa.

Ponadto, niektóre pozytywnie wpłyną na redukcję cellulitu. Bluszcz to najpopularniejsze zioło stosowane w kosmetyce do aktywnej z nim walki. Nie tylko redukuje tkankę tłuszczową, ale również obrzęki i zastoje limfatyczne. Częstym substratem mieszanek ziołowych w przypadku tej dolegliwości są też kwiaty bzu czarnego, owoce jałowca a także olejki: jałowcowy, cytrynowy, geraniowy i cyprysowy. Czasem kąpiele ziołowe mogą stanowić przyjemne uzupełnienie diety odchudzającej. W tym celu warto wykorzystać kasztanowiec, fiołek trójbarwny, olejek sosnowy czy z kopru włoskiego.

Dodatkowo kąpiel można wzbogacić odwarem z ziela:

 • morszczynu,
 • skrzypu,
 • lubczyku,
 • korzenia wilżyny.

Natomiast w przypadku wystąpienia stanów ropnych i zapalnych skóry, warto sięgnąć po rumianek i żywokost. Duża zawartość śluzu o właściwości powlekających, jaką posiada siemię lniane i kozieradka, przyda się w pielęgnacji skóry suchej. W przypadku cery trądzikowej, często stosuje się aromatyczne kąpiele wykorzystując olejki i zioła z szałwii, tymianku, lawendy, jałowca czy geranium. Dolegliwości łuszczycy możemy zmniejszyć stosując mieszankę olejku bergamotowego, lawendowego z rumiankiem rzymskim.

Kosmetyczna mieszanka ziołowa z kwiatów lipy, ziela wrzosu, majeranku i kwiatu lawendy polecana jest do kąpieli przy bezsenności. Jej odprężająco — relaksujące działanie ułatwi zasypianie. W przypadku higieny intymnej, kwiat nagietka, rumianku, ziele krwawnika czy bylicy złagodzą stany zapalne tej okolicy. Dla mężczyzn polecane są liście topoli, rumianku i ziele nawłoci. Odpowiednio przygotowana mieszanka zmniejszy stany zapalne gruczołu krokowego.

Wiele mieszanek ziół na bazie lawendy czy olejku z drzewa herbacianego jest przeznaczona do kuracji przeciwgrzybicznej. W przypadku hemoroidów i żylaków wykorzystuje się mieszanki z ziela krwawnika, kory dębu oraz kwiatu rumianku. Mieszanka złagodzi nie tylko dolegliwości hemoroidalne i stany zapalne żylaków oraz skóry, ale również odpręża i relaksuje. Natomiast przy nadmiernej potliwości całego ciała, jak również miejscowej, warto sięgnąć po olejek bergamotowy i lawendowy.

Własne mieszanki ziołowe

Czasem warto samemu poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z charakterystyką ziół i samodzielne przygotować mieszankę kąpielową. Napar powstały z wyselekcjonowanych roślin będzie mieć nie tylko większe walory lecznicze, ale również dodając do kąpieli kilka kropli olejków eterycznych, sprawi, że odczujemy większą przyjemność dzięki otaczającej fuzji pięknych zapachów.W celu skomponowania własnej mieszanki ziołowej na sam początek należy skorzystać z gotowych przepisów na mieszanki ziołowe, które znajdziemy w książkach zielarskich. Przepisy na odwary, napary czy kompresy ziołowe zawierają nie tylko odpowiednie zioło wpływające na konkretną dolegliwość, ale także ilość substancji jaką potrzebujemy. Poradniki ziołowe czy kompendia wiedzy ułatwią początkującemu sporządzić odpowiednią mieszankę.

Jak przygotować kąpiel?

Kąpiel ziołową do celów kosmetycznych naszego ciała należy przygotować minimum raz w tygodniu. W przypadku dolegliwości skórnych i wskazań medycznych, kąpiele należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Najczęściej przygotowując kąpiel wykorzystuje się 3-5 łyżki mieszanki ziołowej. Zioła wsypujemy do 2-3 litrów wrzątku i gotujemy około 5 minut. Następnie odwar należy wlać bezpośrednio do wypełnionej wanny wodą o temperaturze 38 stopni C. Innym sposobem jest wykorzystanie bawełnianego woreczka wypełnionego mieszanką ziołową, zawieszonego nad strumieniem wody.  Kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 20 minut. 

 • Temperatura wody

Przygotowując ziołową kąpiel bardzo ważnym jej elementem jest odpowiednia temperatura wody. Odprężającą po wysiłku fizycznym i uspakajająco-łagodzącą kąpiel uzyskamy wykorzystując gorącą wodę o temperaturze 36-40 stopni C. 10 minutowa kąpiel w takiej wodzie zwiększy ukrwienie skóry i ułatwi jej detoksykację. Warto zwrócić uwagę, że nie należy przekraczać temperatury 40 stopni C, gdyż może ona osłabić organizm i taka kąpiel powinna zostać skonsultowana z lekarzem. W przypadku kąpieli rozluźniającej mięśnie i relaksującej, której optymalny czas wynosi 15 minut, wykorzystujemy temperaturę 26-35 stopni C. Natomiast hartującą i pobudzającą możemy uzyskać przebywając nie dłużej niż 3 minuty w zimnej wodzie (do 25 stopni C).

Na co zwrócić uwagę?

 • Masaż

Pamiętajmy, że podczas trwania kąpieli warto wykonać lekki masaż skóry, który dodatkowo ułatwi wchłanianie leczniczych składników roślin. Ponieważ wyciągi ziołowe są rozpuszczalne w wodzie, ich składniki m.in. olejki, z łatwością przenikają przez mieszki włosowe i przewody gruczołów potowych do skóry, skąd przechodzą do krwioobiegu. Delikatny masaż może zostać wykonany gąbką czy szczotką do masażu. Aby uzyskać lepszy efekt działania kąpieli można łączyć ze sobą zioła o różnych właściwościach. W przypadku konkretnej dolegliwości łączenie preparatów ziołowych o podobnym działaniu zwiększy zasięg leczenia jednej choroby. 

 • Olejki eteryczne

Jeśli wykorzystujemy dodatkowo olejki eteryczne warto pamiętać, że przy skórze wrażliwej należy je najpierw rozcieńczyć. Ponadto, pod wpływem ciepła, lotne składniki olejków eterycznych są przenoszone parą, którą następnie wdychamy. Tą drogą zostają one wprowadzone do płuc i dostają się do krwioobiegu. Z tego względu należy również starannie dobierać olejki eteryczne. Warto pamiętać, że przygotowując mieszankę nie należy łączyć ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych, a do kąpieli w wannie dodać nie więcej niż 10-15 kropli.  W przypadku kąpieli miejscowej np. stóp czy dłoni, ilość użytego surowca powinna być odpowiednio zmniejszona.

 • Osuszenie ciała i stosowanie balsamu

Ważnym elementem pielęgnacyjnym kąpieli ziołowej jest także osuszenie delikatnie ciała po wyjściu z wody, a także wklepanie odpowiedniego dla potrzeb naszej skóry balsamu. W tym celu, aby uzupełnić kąpiel ziołową, warto sięgnąć po produkty kosmetyczne, których receptura została opracowana na bazie ziół. Obecnie na rynku polskim jest wiele takich produktów.Należy zwrócić szczególna uwagę, że nie dla każdej osoby kąpiele ziołowe są wskazane, a każdą kurację ziołową należy rozpocząć od odpowiedniego doboru poszczególnych ziół oraz wykonania testu alergicznego. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia, świądu, pieczenia, wyprysku czy łuszczenia, należy bezzwłocznie przerwać stosowanie konkretnego zioła i, w razie potrzeby, skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.

Do takiego Dnia Spa w domowym zaciszu idealnie sprawdzą się automasaże za pomocą suchej rękwicy, bańki chińskiej bądź szczotki- wybór jest przeogromny.

Masaż bańką chińską w domu. Jak wykonać antycellulitowy masaż bańką chińską krok po kroku?

Masaż bańką chińską w domu to skuteczny sposób na pozbycie się np. cellulitu. Masaż bańką chińską, wykorzystujący metodę próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek, doskonale poprawia ich ukrwienie, wyraźnie zmniejszając nie tylko skórkę pomarańczową, lecz także rozstępy. Przedstawiamy, jak wykonać antycellulitowy masaż bańką chińską krok po kroku.

Masaż bańką chińską w domu pomoże pozbyć się cellulitu, wymodelować sylwetkę i ujędrnić skórę. Domowy masaż działa szybko i skutecznie, a efekty są widoczne po kilku zabiegach. Aby wykonać masaż antycellulitowy, niezbędny jest komplet gumowych baniek chińskich, który można kupić w aptece za ok. 20-30 zł. Większość dostępnych zestawów składa się z 4 baniek różnej wielkości.

Masaż bańką chińską w domu można wykonać nie tylko w celu redukcji cellulitu. Terapia podciśnieniowa znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń, np. bólów kręgosłupa, i przynosi ulgę spiętym mięśniom. W tych przypadkach technika masażu jest taka sama, jak w przypadku masażu antycellulitowego. Jednak do jego wykonania należy poprosić kogoś bliskiego.

Zanim przejdziecie do masażu bańką chińską zapoznajcie się z przeciwwskazaniami do zabiegów bańką chińską. Są nimi:

 • choroby autoimmunologiczne,
 • nowotwory,
 • hemofilia,
 • stany zapalne skóry,
 • ciąża,
 • miesiączka,
 • dzieci poniżej 12 miesiąca życia,
 • choroby serca,
 • tendencja do pękania naczyń krwionośnych , żylaków

Jak wykonać antycellulitowy masaż bańką chińską w domu?

Przed przystąpieniem do masażu, należy oczyścić ciało (np. wziąć prysznic).

Masaż bańką chińską – krok 1

W miejsca, które będziesz masować, wmasuj oliwkę – najlepiej z dodatkiem składników antycellulitowych, takich jak: kofeina, l-karnityna, zielona herbata, algi morskie czy wyciąg z bluszczu. Preparat ułatwi płynne przesuwanie bańki po skórze.

Masaż bańką chińską – krok 2

Dopasuj rozmiar bańki do miejsca, w którym będzie stosowana i do wielkości swojej dłoni. Musisz ją wygodnie i jednocześnie stanowczo trzymać, gdyż zabieg jest dość intensywny.

Masaż bańką chińską – krok 3

Podgrzej bańkę w ciepłej (ok. 40 st. C.) wodzie – najlepiej zanurz ją w całości. Następnie wyciągnij i szybko osusz.

Masaż bańką chińską – krok 4

Aby rozpocząć masaż, należy przyssać bańkę do skóry. W tym celu przystaw bańkę do wybranego punktu na ciele, np. na udach, uciśnij dwoma kciukami jej wierzchołek i przyciśnij do ciała. Podciśnienie wytwarzane w bańce pozwoli na przyssanie się do skóry. Początkowo masaż bańką chińską może być bolesny, dlatego warto zacząć od masażu mniejszą bańką i stopniowo przechodzić do większej.Ważne

Ile trwa masaż bańką chińską?

Masaż każdej partii ciała powinien trwać od 15 do 30 minut. Dla uzyskania pożądanych efektów, należy go wykonywać w odstępach 2-3 dniowych. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, warto przeprowadzić serię 10-12 zabiegów.

Jak poprawnie wykonać masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską – krok 5

Zacznij od usuwania cellulitu na udach – przyssij bańkę nad kolanem i wolno przesuwaj ją ku pachwinie ruchem linearnym: z dołu w górę, w linii prostej, przesuwając się w kierunku zewnętrznej strony nogi. Jeśli na mięśniach ud pojawi się przekrwienie, oznacza to, że bańka rzeczywiście prawidłowo została przystawiona. Jeśli bańka się odklei, zassij ją na nowo. Jeśli na skórze pojawią się siniaki, zmniejsz stopień zassania bańki.

 • Siła ssąca i mechaniczne przepychanie bańki sprawia, że zabieg poprawia: mikrokrążenie krwi w skórze, rozbija tkankę tłuszczową, wygładza oraz ujędrnia skórę.

Masaż bańką chińską – krok 6

Aby odessać bańkę, należy delikatnie włożyć do niej palec, by dopuścić powietrze do środka. Nie wolno wyciągać bańki na siłęWykonaj masaż na drugim udzie.

Masaż bańką chińską – krok 7

Ponownie wykonaj masaż obu ud, tym razem ruchami okrężnymi – bańkę przemieszczaj kolistymi ruchami od kolana w kierunku pośladków, a następnie skieruj ją w stronę kolana i przemieszczaj bańkę ku zewnętrznej stronieud.

Masaż bańką chińską – krok 8

Wykonaj masaż techniką ósemek. Wykonuj bańką ruchy w kształcie 8, kierując się od wewnętrznej do zewnętrznej strony nogi.

Masaż bańką chińską – krok 9

Po odessaniu bańki z ud, wykonaj antycellulitowy masaż brzucha. Posmaruj skórę antycellulitowym olejkiem i zassij bańkę w dolnej części brzucha. Następnie kolistymi ruchami przesuwaj bańkę ku górze (powinnaś czuć lekki opór. Jeśli czujesz ból, oznacza to, że bańka została źle zassana). Pamiętaj, że przy masażu brzucha należy masować zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W ten sposób unikniesz problemów żołądkowych.

Masaż bańką chińską – krok 10

Odessij bańkę i wykonaj 10-minutowy ręczny masaż brzucha, kolistymi ruchami.

Szczotkowanie ciała na sucho – masaż na cellulit i gładką skórę. Jak szczotkować skórę?

Szczotkowanie ciała na sucho jest zabiegiem łatwym, tanim i bardzo skutecznym. Azjatki szczotkują skórę od najmłodszych lat i dzięki temu ich ciało przez długi czas pozostaje w doskonałej kondycji. Wystarczy przez kilka minut dziennie szczotkować skórę, aby pobudzić krążenie, zredukować cellulit i ujędrnić skórę. Sprawdź, jak szczotkować ciało na sucho.

Szczotkowanie ciała na sucho to bardzo prosta, jednak przynosząca wiele korzyści metoda pielęgnacji ciała. Taka forma masażu wywodzi się z Azji, jest bardzo popularna w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz w hinduskiej ajuwerdzie. Praktycy medycyny wschodu wierzą, że poza właściwościami pielęgnacyjnymi taki zabieg przyczynia się także do zniwelowania powstających w ciele złogów energetycznych, które mają wpływ na działanie całego organizmu oraz samopoczucie.

Kiedyś wykonywano go używając wysuszonych części traw i innych roślin, dziś z pomocą przychodzą szeroko dostępne szczotki do ciała. Warto w ten sposób zadbać o skórę, gdyż to właśnie ona jest największym organem i jej kondycja ma znaczący wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie.

Korzyści szczotkowania skóry na sucho

Codzienne szczotkowanie skóry na sucho gwarantuje zauważalną poprawę jej wyglądu, a także ogólnego samopoczucia. Widoczne odmłodzenie skóry, wyrównanie jej kolorytu czy redukcja cellulitu to tylko niektóre z korzyści jakie przynieść może wprowadzenie tego zabiegu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Szczotkowanie ciała działa na organizm oczyszczająco. Poprzez masowanie szczotką pobudzamy krążenie krwi oraz stymulujemy układ limfatyczny, który usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Gdy układ limfatyczny nie pracuje dostatecznie mocno czujemy się ociężali, a nogi i ręce są opuchnięte. Szczotkowanie pozwoli nam pozbyć się tego uczucia.Szczotkować ciało powinny osoby, które zmagają się z wrastającymi włoskami po depilacji. Regularne szczotkowanie ”wyciąga” włoski na powierzchnię i zapobiega ponownemu wrastaniu pod skórę.

Zgodnie z założeniami medycyny wschodu masaże odblokowują przepływ energii w organizmie, co stymuluje pracę organów wewnętrznych oraz broni przed chronicznym zmęczeniem czy depresją. Podczas zabiegu ścierany jest martwy naskórek, co pozwala pozbyć się zanieczyszczeń ze skóry oraz sprzyja odnowie komórkowej skóry. Pozbawiona zanieczyszczonej warstwy skóra dużo szybciej i głębiej wchłania dobroczynne składniki kosmetyków nawilżających, a ponadto, odblokowane w ten sposób pory przywrócą skórze możliwość oddychania. Im bardziej dotleniona jest skóra tym młodziej i bardziej promieniście wygląda. Regularne szczotkowanie skóry zapewni także wyrównanie jej kolorytu i struktury, sprawi że będzie ona bardziej napięta i gładka.Codzienny masaż szczotką ujędrni wiotką skórę i przyczyni się do zanikania pomarańczowej skórki oraz kształtowania smuklejszej sylwetki.

Jak przygotować skórę do szczotkowania?

Szczotkowanie ciała na sucho nie tylko nie jest czasochłonne, ale też nie wymaga dużych nakładów finansowych. Aby korzystać z dobrodziejstw takiego masażu wystarczy kupić drewnianą szczotkę z naturalnym włosiem. Takie szczotki w różnych wariantach dostępne są w wielu drogeriach oraz sklepach z ekologicznymi produktami. W zależności od sklepu, do wyboru są takie z paskiem do założenia na dłoń, z uchwytem w formie gałki lub z długim trzonkiem, który pozwoli sięgnąć także do pleców. Niektóre z nich posiadają wśród włosia gumowe wypustki masujące, dodatkowo wzmacniające efekty zabiegu.

Należy pamiętać o częstym myciu szczotki i jej włosia letnią wodą przy pomocy delikatnego szamponu lub płynu do kąpieli.

Skóra przed szczotkowaniem musi być czysta, nie może być posmarowana balsamem czy olejkiem nawilżającym. Można wykonywać ten zabieg przed prysznicem, ponieważ w czasie kąpieli złuszczony naskórek oraz zanieczyszczenia zostaną spłukane wraz z wodą.Jednak szczotka z naturalnego włosia jest na tyle delikatna, że bez problemu można masować skórę na sucho. Po szczotkowaniu skóra jest gotowa na przyjęcie w głąb naskórka substancji nawilżających i odżywczych z balsamu lub masła nawilżającego. Warto też szczotkować ciało rano, przed rozpoczęciem dnia, tak aby dodać sobie energii do działania.

Jak szczotkować ciało?

Technika szczotkowania jest bardzo ważna i należy postępować zgodnie z instrukcjami. Istotne jest natężenie i kierunek ruchów – powinny być długie, posuwiste i muszą być wykonywane w kierunku serca. Początkowo taki masaż szczotką może wydawać się bardzo nieprzyjemny, nie należy jednak się tym zrażać, ponieważ efekty są wyjątkowe. Warto na początku wykonywać ten zabieg z mniejszą intensywnością, tak by przyzwyczaić ciało do tego nowego doznania.

 1. Szczotkowanie możemy zacząć od rąk – poczynając od palców, wnętrza dłoni i nadgarstków, przechodząc do posuwistych ruchów wewnątrz i zewnątrz ręki aż do barków.
 2. Podobnie robimy z nogami – posuwistym ruchem szczotkujemy najpierw wierzch i spód stóp, następnie idziemy w górę masując łydki i uda.
 3. Brzuch i klatkę piersiową ze względu na ich wrażliwość szczotkujemy bardzo delikatnie.
 4. Stawy i miejsca gdzie znajdują się węzły chłonne masujemy wykonując okrężne ruchy szczotką.
 5. Należy omijać miejsca, w których skóra jest uszkodzona, rany, stany zapalne i żylaki. Całość tego rytuału pielęgnacyjnego powinna trwać około 5-10 minut. Nie należy przedłużać szczotkowania, gdyż ciało szybko przyzwyczai się do nadmiernych bodźców i przestanie na nie odpowiednio reagować.

To koniec pierwszej części Akcji Regeneracji czyli Dnia Spa jaki możecie sobie zaoferować w domu przy niewielkim nakładzie 🙂 Dajcie znać czy korzystacie i lubicie 🙂 Miłej Akcji Regenracji!!!
Dodaj komentarz

Your e-mail will not be published. All required Fields are marked